WYKONAWCY 2023

Boba Jazz Band (PL)

Grupa zawiązała się w 1990 roku w Krakowie z inicjatywy pianisty Jana Boby oraz gitarzysty/bandżysty Marka Rosnera.

To jeden z najlepszych polskich zespołów wykonujący szeroki repertuar, od Jazzu Nowoorleańskiego i Epoki Swingu, poprzez muzykę rozrywkową, taneczną i latynoską, aż do muzyki filmowej i musicalu.

Zespół nagrał 9 albumów, między innymi z muzyką Louisa Armstronga oraz zrealizował wiele programów telewizyjnych i radiowych między innymi: program z piosenkami Henryka Warsa w Piwnicy Pod Baranami, oprawę muzyczną do Baśni o Królewnie Śnieżce dla I Programu Polskiego Radia.

Brał udział w wielu festiwalach, lecz największym osiągnięciem był udział w Festiwalu Jazzu w Sacramento (2005), gdzie wystąpił przed 300 tysięczną widownią i został zaproszony na spotkanie z Gubernatorem Stanu Kalifornia – Arnoldem Schwarzeneggerem.

Inne ważne wydazrenie to udział w festiwalu w Dreźnie (2009), gdzie zagrał dla 500 tysięcznej publiczności (oficjalne dane z prasy drezdeńskiej).

Lider zespołu w 1986 roku otrzymał dyplom z rąk prezydenta Ronalda Regana za krzewienie kultury Amerykańskiej.

Z BJB wystąpiły gwiazdy Jazzu Tradycyjnego jak: Chris Barber, Acker Bilk i Monty Sunshine oraz gwiazdy polskiej sceny jak: Danuta Rinn, Danuta Błażejczyk, Alicja Bachledą-Curuś, Jan Machulski, Jan Nowicki, Paweł Deląg, Jacek Wójcicki.

Skład zespołu: Jan Boba (lider, fortepian), Władysław Grochot (trąbka, śpiew), Przemysław Walczak (klarnet, saksofon altowy), Janusz Nowak (puzon, śpiew), Jan Nowak (kontrabas), Aleksander Nowak (perkusja).

Chloe Taylor (GB)

Chloe pochodzi z angielskiego miasta melomanów, jakim niewątpliwie jest Liverpoolu. Wychowała się na światowej muzyce zespołu The Beatlesów i dźwiękach stylu Motown.

Od najmłodszych lat zakochała się w śpiewie, kiedy to zaczęła śpiewać w szkolnym chórze, a kończąc szkołę średnią była pewna, że śpiew jest tym, co chce robić zawodowo.

Jest absolwentką prestiżowej szkoły teatralnej ArtsEd w Londynie, której prezesem jest sam Andrew Lloyd Webber. To jedna z najlepszych, artystycznych szkół w Wielkiej Brytanii, która zapewnia studentom szybki start i karierę.

Występowała w londyńskich teatrach na West Endzie, jak Phoenix Theatre, Hackney Empire, Regent’s Park Open Air Theatre, czy Apollo Victoria Theatre, gdzie grała w przebojowych musicalach „Blood Brothers”, „Wicked”, „The Sound of Music”, „Mamma Mia” i wielu innych.

Wykonywała główne role w musikalach „The Leo King” i „Les Miserables” podczas tras koncertowych po Europie.

Śpiewała też w jednej z największych kompanii wycieczkowych świata Royal Caribbean Cruises Ltd.

Preferuje śpiewanie z orkiestrą, lub zespołem na żywo i jest zaszczycona zaproszeniem do uczestniczenia w gliwickim festiwalu jazzowym „Polish Happy Jazz Fest 2023”, podczas którego wystąpi z zespołem Enerjazzer.

Enerjazzer (PL)

Grupa jazzu tradycyjnego z Gliwic od ponad dekady działa na jazzowej scenie, wykonując radosny jazz w stylach Dixielandu, Nowego Orleanu, Chicago oraz Swing. Członkowie to profesjonalni muzycy z wieloletnim doświadczeniem na rynku jazzu i muzyki rozrywkowej, zarówno w Polsce, jak w krajach europejskich, azjatyckich oraz w USA.

Zespół wysoko notowany w rankingu Jazz Top prestiżowego magazynu Jazz Forum w kategorii „Zespół tradycyjny” (2015 miejsce 7, 2016 miejsce 9, 2018 miejsce 6, 2019 miejsce 5).

Ma w swym dorobku płytę pt.: „Polacy nie gęsi…”, która w całości oparta jest na muzyce polskiej, opracowanej w starych jazzowych stylach oraz krążek z 2022 roku, nagrany z okazji 15 lat artystycznej działalności pt.: „Bag of Standards”, czyli hity jazzowej tradycji.

Udział w festiwalach: „Old Jazz Meeting – Złota Tarka” (PL), „Baszta Jazz Festiwal” (PL), „Jazz Jaro” (CZ), „Wschowskie Boogie-Woogie z Centryfugi” (PL), „Petrovac Jazz Festival” (MN), „Salon Tradicniho Jazu” (CZ), „Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego” w Rybniku (PL), „Jazz Zdrój Festiwal” (PL), „Jazzowy Rynek” (PL), „Hot Jazz Spring” (PL), Festiwal Jazzu Tradycyjnego (PL), „Polish Happy Jazz Fest” (PL), Cafe Jazz Festiwal (PL), United Europe Jazz Festival (CZ), Old Jazz Days (PL), Tarragona International Dixieland Festival (SP), Poznań Old Jazz Festival (PL), Dzień Otwartych Zabytków (GE), Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach” (PL), Międzynarodowy Festiwal „Ulicznicy” (PL).

Skład zespołu: Adam Abrahamczyk (trąbka), Adam Solski (lider, puzon), Kazimierz Szkutnik (klarnet, saksofon tenorowy), Kajetan Drozd (śpiew, banjo), Maciej Kitajewski (kontrabas), Grzegorz Gutowski (perkusja).

Dixie Tiger’s Band (PL)

Zdobywca „Złotej Tarki” na Old Jaz z Meeting nawiązuje do nowoorleańskich tradycji muzycznych sprzed 100 lat.

Zespół jest niezwykle ceniony za wysoki kunszt muzyczny, kultywowanie tradycji dixielandowych, oryginalne instrumentarium, wspaniałe akustyczne brzmienie, stylizowany ubiór oraz radość płynącą z muzyki.

Program, który proponuje, to lata 20-te ubiegłego stulecia i takie standardy jak When The Saint, All Of Me, Tiger Rag, a także swingowe pozycje jak Hallo Dolly, Sumertime, czy Moonlight Serenade. W repertuarze ma również polskie melodie XX-lecia międzywojennego jak Miłość ci wszystko wybaczy, Ach jak przyjemnie, Zimny drań w dixielandowych aranżacjach, a nawet jazzowe opracowania muzyki poważnej W. A. Mozarta, czy J. Brahmsa.

Wrocławskie Tygrysy z powodzeniem koncertują w kraju i za granicą.

Skład zespołu: Marek Janczara (trąbka), Waldemar Rakowski (klarnet), Wojciech Nycz (puzon), Robert Gawron (banjo), Grzegorz Pastuszka (suzafon, lider), Bogdan Bińczak (perkusja),

Old Boys Band (PL)

Zespół powstał w 2008 roku i składa się z byłych nauczycieli i absolwentółw muzycznych szkół w Tarnowie.

Wykonuje utwory w stylach Jazzu Tradycyjnego, Dixieland i Swing. Często są to utwory zapomniane, lub rzadko wykonywane przez zespoły jazzowe.

Zespół występował między innymi na festiwalach: Old Jazz Meeting „Złota Tarka”, Baszta Jazz Festival, Jazzowy Rynek. Cyklicznie występuje w klubie jazzowym Bombay w Tarnowie.

Skład zespołu: Grażyna Scheffler (śpiew), Romuald Słowik (puzon, śpiew, lider), Marian Urban (trąbka), Jacek Piskozub (saksofon sopranowy i altowy), Łukasz Gruszkowski (fortepian), Władysław Strejczek (banjo, gitara), Ryszard Kolbusz (gitara basowa), Stanisław Kawa (puzon), Tytus Jakubowski (perkusja).

Rock Time Gliwice (PL)

Grupa taneczna swoją taneczną przygodę rozpoczęła w roku 2012, a założycielami są Julia i Daniel Ledwoń.

Członkowie zakochani są w niepowtarzalnym klimacie muzyki i tańców Złotej Ery Swingu, jak boogie woogie, lindy hop, charleston, itp. oraz lat późniejszych, kiedy to królował Rock and Roll.

Na swoim koncie mają liczne sukcesy podczas turniejów i konkursów tanecznych.

Brali udział w warsztatach i imprezach w całej Polsce. Od 2015 roku działają, jako instruktorzy rock and roll’a oraz boogie woogie.

Grupa mażoretek MDK w Gliwicach (PL)