RELACJA 2017

 

W sobotę 2 września 2017 roku, pierwszego festiwalowego dnia młodzi jazzmani ze Szkoły Jazzu Zhurba & Zhurba z Kijowa wystąpili w Centrum Onkologii-Instytut dając wspaniały koncert dla pacjentów gliwickiego szpitala. Zaprezentowali jazzowe standardy, muzykę ukraińską, a także polską piosenkę ludową „Dwa serduszka, cztery oczy”. Wychowankowie Jany i Wladimira Zhurba, z których najmłodsza Maja miała zaledwie 2,5 roku, pozostawili po sobie niezapomniane wrażenia. Wnieśli w szpitalne mury muzyczną radość i optymizm, które są najlepszym lekarstwem.

Festiwalową niedzielę rozpoczęła Parada Dixie. Na czele barwnego korowodu maszerowały Mażoretki Pantery z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, a za nimi wszyscy wykonawcy wspólnie wykonując muzykę rodem z Nowego Orleanu.

W amfiteatrze w Gliwicach-Sośnicy mażoretki zaprezentowały specjalnie przygotowany pokaz do muzyki dixielandowej, a zaraz po nich rozpoczął się koncert dla dzieci, czyli Happy Jazz for Kids, który wykonali uczniowie kijowskiej Szkoły Jazzu Zhurba & Zhurba. Następnie na estradę wszedł zespół Stanley’s Dixie Street Band z Republiki Czeskiej, który bardzo stylowo wykonał swój koncert. Gliwicka grupa Enerjazzer zaprezentowała nie tylko typowe standardy muzyki amerykańskiej, ale też standardy polskie z ich płyty „Polacy nie gęsi…”. Ogromną energią emanowali Słowacy z zespołu Funny Fellows, którego repertuar zahaczał nawet o muzykę bałkańską. Ostatnim zespołem była warszawska grupa Warsaw Dixielanders grająca muzykę dixielandową w najlepszym wydaniu. Tuż przed godziną 22.00 do zespołu dołączyli muzycy z pozostałych grup by wspólnie zakończyć festiwal nieśmiertelnym standardem When The Saints Go Marching In.

Mimo deszczowej pogody atmosfera była gorąca i radosna, a publiczność, choć nieliczna bawiła się doskonale.

Reportaż TVP-Katowice – Z Kulturą 2017 (oglądaj od 16 minuty): TUTAJ