WYKONAWCY 2021

.

.

Parnas Brass Band (Polska)

To zespół o nietypowym instrumentarium, który powstał w wyniku inspiracji ulicznymi zespołami dętymi Nowego Orleanu. Jego muzyka w oryginalnych, własnych aranżacjach porywa tłumy, a na repertuar składają się autorskie kompozycje oraz covery światowych hitów muzyki popularnej i jazzowej.

Członkowie zespołu, to absolwenci Wydziału Jazzu AM w Katowicach. Koncerty zespołu są zawsze nasycone dużą dawką energii, a interakcja z publicznością tworzy świetną atmosferę zarówno w klubach jak i na dużych scenach festiwalowych.

Zespół wystąpił na 24 edycji festiwalu Woodstock. Ma w swym dorobku debiutancki album pt. „Z chodnika do radioodbiornika” oraz wziął udział w tworzeniu płyty pt. „Trzydzieści lat z wariatami”, która jest podsumowaniem działalności zespołu Big Cyc.

Skład zespołu:

Paweł Palcowski (trąbka), Paweł Surman (trąbka), Ivan Levchenko (saksofon altowy), Piotr Zawada (puzon), Szymon Klekowicki (helikon), Paweł Śmieciuch (perkusja).

Strona www: TUTAJ

.

.

Lazy Swingers Band (Polska)

To młody, dynamiczny zespół pochodzący z Krakowa, gdzie rozpoczął działalność od swingowych potańcówek w Piwnicy Pod Baranami, następnie rozszerzając ją na całą Polskę, aż po festiwale zagraniczne. Zespół z pasją i na najwyższym poziomie wykonuje muzykę Złotej Ery Swingu lat 30 i 40 rodem z amerykańskich sal balowych. Doskonała muzyka w stylu retro przeznaczona jest zarówno do tańca, jak i nastrojowych koncertów przenosząca słuchacza w klimat międzywojenny XX wieku. W repertuarze zespołu znajdują się dzieła amerykańskich twórców oraz polskie przeboje tamtego okresu. Zespół brał udział między innymi w festiwalach: Dragon Swing Festival, Retro Weekend Summer’s End, Transwingvania Lindy Exchange, Lindy Hop Non Stop, Silesia Swing Festival, Seaside Swing Affair. Zespół ma w swoim dorobku album pt. Lazy Swingers Band.

Skład zespołu: Sylwia Buchalska (śpiew), Dawid Paluch (trąbka), Miłosz Konarski (klarnet), Wojciech Rejdych (saksofony altowy i tenorowy), Adam Wielicki (puzon), Miłosz Bazarnik (fortepian), Michał Biel (ukulele basowe), Łukasz Giergiel (perkusja).

Strona www: TUTAJ

.

.

Enerjazzer (Polska)

Grupa jazzu tradycyjnego z Gliwic od ponad dekady działa na jazzowej scenie, wykonując radosny jazz w stylach Dixielandu, Nowego Orleanu, Chicago oraz Swing. Członkowie to profesjonalni muzycy z wieloletnim doświadczeniem na rynku jazzu i muzyki rozrywkowej, zarówno w Polsce, jak w krajach europejskich, azjatyckich oraz w USA.

Od kilku lat zespół jest wysoko notowany w rankingu Jazz Top prestiżowego magazynu Jazz Forum w kategorii „Zespół tradycyjny” (2015 miejsce 7, 2016 miejsce 9, 2018 miejsce 6, 2019 miejsce 5). Ma w swym dorobku płytę pt.: „Polacy nie gęsi…”, która w całości oparta jest na muzyce polskiej, opracowanej w starych jazzowych stylach.

Udział w festiwalach: Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach” (Gliwice 2007), Międzynarodowy Festiwal „Ulicznicy” (Gliwice 2007, 2008, 2010, 2013), „Baszta Jazz Festiwal” (Czchów 2008, 2015, 2017), „Old Jazz Meeting – Złota Tarka” (Iława 2008, 2011, 2015), „Jazz Jaro” (Brno, Czechy 2009), „Wschowskie Boogie-Woogie z Centryfugi” (Wschowa 2009), „Petrovac Jazz Festival” (Petrovac, Czarnogóra 2009), „Salon Tradicniho Jazu” (Praga, Czechy 2010), „Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego” (Rybnik 2009, 2010), „Jazz Zdrój Festiwal” (Konstancin 2014, 2016, 2018), „Jazzowy Rynek” (Tarnów 2015), „Hot Jazz Spring” (Częstochowa 2016), Festiwal Jazzu Tradycyjnego (Myślenice 2017), „Polish Happy Jazz Fest” (Gliwice 2017, 2018), Cafe Jazz Festiwal (Radom 2018), United Europe Jazz Festival (Hradec Kralove, Czechy 2018), Old Jazz Days (Wrocław 2019), Tarragona International Dixieland Festival (Katalonia 2019), XI Poznań Old Jazz Days (2019).

Skład zespołu:

Adam Solski (lider, puzon), Kajetan Drozd (śpiew, banjo, Adam Abrahamczyk (trąbka), Kazimierz Szkutnik (klarnet, saksofon tenorowy), Jędrzej Łaciak (bas akustyczny), Grzegorz Gutowski (perkusja).

Strona www: TUTAJ

.

.

Swing City Katowice (Polska)

Katarzyna i Jarosław Rupiewiczowie wraz z grupą tancerzy i pasjonatów współtworzą studio specjalizujące się w technikach swingo-wych, takich jak: Lindy Hop, Authentic Jazz, Charleston, Blues, Shag, Balboa. Tańczą do jazzu tradycyjnego oraz pokrewnych form muzycznych. Propagują szeroko pojętą Złotą Erę Swingu oraz kulturę vintage od muzyki i tańca, przez kino, modę, a nawet moto-ryzację. Organizują kursy i warsztaty tańców swingowych, imprezy taneczne w klimatach lat 20/50-tych, pokazy i oprawy taneczne, prelekcje związane z kulturą vintage, jak również projekcje filmowe.

Strona www: TUTAJ

.

.

Jazz Band Ball Orchestra (Polska)

Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę światową, bowiem jest aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem fanów. To najstarszy, polski zespół grający od roku 1962. Pierwszy, oficjalny występ w konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej zakończył się zajęciem I miejsca. Potem nastąpiły występy na polskich festiwalach: Jazz nad Odrą (1963), Jazz Jamboree (1965, 1966, 1969 i 1976), Old Jazz Meeting (1976–78 i 1980–81), oraz poza granicami kraju: Austria, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja USA, Wyspy Kanaryjskie, North Sea Jazz Festival (Holandia),  Dixieland Meeting (RFN), Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento (USA). Do dziś trwa eksportowa działalność JBBO w krajach Europy Zachodniej, gdzie zespół jest bardziej znany niż w swoim własnym kraju. JBBO trudno jest zaszufladkować, to Armstrongowska tradycja, Lunefordowsko – Goodmenowsko – Elingtonowski Swing, szczypta Boogie, latynoska furia, echa Rhythm & Bluesa, a wszystko uzupełnione showem i twórczą parodią. Muzyka JBBO to jedyna w swoim rodzaju rozpoznawalna od pierwszych taktów mieszanka swingu i bluesa. To elegancka orkiestra wybornie grająca zrelaksowany  muzykalny repertuar spod znaku Kansas City. Zespół oraz puzonista Marek Michalak zdobyli pierwsze miejsca (jako zespół i instrumentalista) w kategorii „Jazz tradycyjny” ankiety krytyków pisma Jazz Forum za rok 2017.

Skład zespołu: Michał Bylica (trąbka), Jarosław Kaczmarczyk (klarnet, saksofon tenorowy), Marek Michalak (puzon), Teofil Lisiecki (kontrabas), Wojciech Groborz (fortepian), Wiesław Jamioł (perkusja).

Strona www: TUTAJ

.

.

Stanley Breckenridge (USA)

Amerykański pianista bluesowy i jazzowy, wybitny wokalista, najwyższej próby kompozytor. Charyzmatyczny, porywający, uwodzący publiczność swym czarem jeden z największych mistrzów bluesa. Prócz utworów własnych
i wielkich światowych przebojów wykonuje też kompozycje polskie. Autor bestsellerów „Popular Music in America” i „African American Music for Everyone”. Występował z Nancy Sinatra, Bill Cosby i Martha Reeves.

Doktor muzykologii i wykładowca na Wydziale Studiów Afro-Amerykańskich na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym w Fullerton. Wykładał też na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Występował solo i z zespołami w licznych krajach Europy, Japonii i w USA. Wydał dziewięć albumów muzycznych.

Z formacją Jazz Band Ball Orchestra współpracuje od 2013 roku.

.

.

Formacja Taneczna Enigma (Polska)

Grupa powstała w 1995 roku początkowo jako grupa mażoretek, która już pół roku później po raz pierwszy wystąpiła z Miejską Orkiestrą Dętą Miasta Rybnik.

Formacja występuje zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, a do ważniejszych występów można zaliczyć koncerty w Austrii, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Grecji, Węgrzech, a także w Turcji podczas Międzynarodowego Festiwalu w Edirne.

Pięciokrotnie zespół zdobywał Puchar Ministra Kultury w kategorii pokazów tanecznych na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”, a także brał udział w Mistrzostwach Polski Mażoretek na których zdobywał czołowe miejsca. Występy grupy zawsze pozostawiają po sobie niezapomniane wrażenie.

Zespół prowadzą: Michalina Michalik – Newe i Karolina Pęcherczyk.