TURNIEJ 2016

 

I Międzynarodowy Turniej Jazzowych Tradycjonalistów to konkurs o unikalnej formule. Nawiązuje do korzeni Jazzu Tradycyjnego, czyli do Nowego Orleanu początku 20 wieku, w którym odbywały się spontaniczne, jazzowe pojedynki. Właśnie muzyczna, wręcz sportowa batalia jest ideą Turnieju.

Idea:

„Celem Turnieju jest popularyzacja Jazzu Tradycyjnego, oraz muzyki polskiej; promocja twórczości i dorobku artystycznego muzyków uprawiających wszelkie odmiany Jazzu Tradycyjnego; aktywizacja jazzowych środowisk twórczych; artystyczna konfrontacja osiągnięć muzyków z różnych środowisk i krajów zarówno amatorów jak i profesjonalistów; inspirowanie twórczego podejścia do najlepszych tradycji muzyki jazzowej, które są podstawą Turnieju; umożliwienie występu młodym artystom.

 

Uczestnicy:

Dixie Band (Szczecinek, Polska)

Zespół powstał w 1997 roku, a w obecnym składzie działa od roku 2012. Wykonuje muzykę dixielandową, a w repertuarze posiada najbardziej znane standardy jazzu tradycyjnego. Stylowe aranżacje, oryginalne brzmienie i wykonanie to wizytówka zespołu, który prezentował się w kraju i za granicą (Holandia, Szwajcaria, Niemcy). W 2014 roku brał udział w festiwalu „Złota Tarka”, a w 2015 roku nagrał płytę: Dwa światy.

Skład zespołu: Andrzej Prokopowicz (lider, trąbka), Estera Naczk (śpiew), Rafał Mizdalski (puzon), Karol Ostrowski (klarnet), Andrzej Zieliński (fortepian), Waldemar Gołdon (banjo), Sławomir Polak (kontrabas), Tadeusz Chudzik (perkusja).

 

Early Bird (Kijów, Ukraina)

Early Bird to zespół rodziny Zhurba. Liderzy, muzyczne małżeństwo Vladimir i Iana to zasłużeni dla Ukrainy artyści. Są założycielami Szkoły Jazzu „Zhurba & Zhurba” w Kijowie. Są też autorami pięciu podręczników o muzyce jazzowej i improwizacji dla dzieci, oraz autorami wielu artykułów o muzykach jazzowych. Syn Anton ma dopiero 14 lat i jest zwycięzcą krajowych i międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych. Oprócz perkusji gra też na fortepianie.

Skład zespołu: Iana Zhurba (co-lider, fortepian, śpiew), Vladimir Zhurba (co-lider, gitara), Anton Zhurba (perkusja).

 

Solosters (Kraków, Polska)

Grupa wokalna aranżująca i wykonująca utwory muzyczne a capella. Pasjonaci współbrzmień harmonicznych, którzy na co dzień działają w innych zespołach muzycznych. Mają na swym koncie udział w Festiwalu im. Jeremiego Przybory, finale konkursu o „Złota Tarkę 2015”, oraz współpracę z reżyserem Dariuszem Reguckim przy nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Bóg w Krakowie”.

Marcelina Gawron: liderka zespołu, trener wokalny, autorka tekstów i muzyki, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach i Gdańsku, finalistka konkursu „Swingujący Kruk 2011”, solistka zespołów: Jazzoom, Soul’n’Voices i Marcelina Gawron Quintet. Elżbieta Ekiert: absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach, logopeda, instruktor śpiewu, dyrygentka chóralna, solistka zespołu Soul’n’Voices. Aneta Gawron: absolwentka Szkoły Muz. II St. w klasie fletu i śpiewu solowego, śpiewała w Kraków Gospel Choir, a obecnie śpiewa w zespole Soul’n’Voices. Michał Trojecki: z wykształcenia menedżer kultury, członek między innymi Mistral Gospel Choir i Voce Angeli.

 

Old Jazz Quintet (Szczecin, Polska)

Zespół powstał niedawno, bo pod koniec 2015 roku, lecz jego członkowie współpracowali ze sobą już wcześniej na różnych scenach i w różnych zespołach. Wspólne zamiłowanie do Jazzu Tradycyjnego sprawiło, że postanowili grać razem w tym konkretnym składzie.

Skład zespołu: Piotr Rutkowski (lider, puzon, śpiew), Tomasz Licak (saksofon sopranowy i tenorowy), Jakub Kraszewski (fortepian), Bartosz Świątek (kontrabas), Krzysztof Kołłątaj (perkusja).

 

Hotsy Totsy Five (Velké Losiny, Republika Czeska)

Założony w 2002 roku I znany też jako Teens Jazzband Velké Losiny. To młody zespół koncentrujący się na autentycznej jazzowej interpretacji lat 20, 30-stych. Zespół brał udział w wielu festiwalach jazzowych, w programach telewizyjnych radiowych, oraz współpracował z wieloma znanymi muzykami jazzowymi. Jednym z największych sukcesów zespołu jest regularne uczestnictwo w Birmingham Jazz Festival (od 2010 roku). Od 2009 roku organizuje programy poświęcone legendom jazzu, takim jak: L. Armstrong, B. Holiday, B. Beiderbecke, A. Hanshaw, J. Teagarden, S. Bechet, B. Goodman, etc.

Skład zespołu: Iva Blažková (lider, śpiew, fortepian, kazoo), Michael Chomiszak (trąbka), Jan Blažek (puzon), Antonín Kubíček (klarnet), Jindřich Lavička (gitara, banjo).

 

Agata Żyła i Jacki Band Quartet (Knurów, Polska)

Członkowie zespołu to pasjonaci muzyki jazzowej wykonujący standardy jazzowe, poezję śpiewaną, oraz współczesne utwory we własnych aranżacjach. Zespół często koncertuje w klubach jazzowych, był też zaproszony do programu telewizyjnego Telewizyjna 1 w TVP Katowice, oraz jest autorem aranżacji wykorzystywanych w programach telewizyjnych.

Solistka zespołu jest laureatką nagrody indywidualnej na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA, III miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach”, wyróżnienia na w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej i Poetyckiej Piostur Gorol Song.

Skład zespołu: Agata Żyła (śpiew), Jacek Żyła )lider, fortepian), Bartłomiej Głąbica (saksofon), Jacek Kupka (perkusja), Łukasz Hallek (gitara basowa).

 

Dixie Band (Myślenice, Polska)

Zespół założony w 2014 roku w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, z inicjatywy Zbigniewa Morawskiego – kierownika ds. artystycznych tej instytucji. Ośmioosobową grupę tworzą artyści, których łączy jedna pasja – swing. Udział w próbach i koncerty inspirują do budowania ambitnego repertuaru i podnoszenia poziomu wykonawczego. Zespół zagrał już kilkadziesiąt koncertów, również poza granicami kraju, a buduje swój repertuar przede wszystkim w oparciu o światowe standardy muzyki jazzowej – głównie dixieland’owej. Band nie stroni wszakże od szerszej inspiracji, przejawiającej się sukcesywnym włączaniem do swojego programu innych niż standardy jazzowe utworów. Wśród nich odnajdziemy także znane evergreeny współczesnej muzyki rozrywkowej, zaaranżowane w duchu muzyki jazzowej.

Skład zespołu: Piotr Gofroń (lider, banjo, gitara, śpiew), Zbigniew Morawski (kierownik, klarnet, saksofon), Katarzyna Kubiczek (śpiew), Andrzej Stojewski (trąbka), Jacek Morawski (puzon), Marek Moskal (piano), Paweł Stojewski (gitara basowa), Adam Nalepa (perkusja).