WYKONAWCY 2020

.

.

Dixie Company (Polska)

Formacja jazzu tradycyjnego powstała w roku 1993. Cechą charakterystyczną zespołu jest pełne ekspresji i żywiołowości granie hot, oraz estradowy show. Zespół zagrał kilkaset koncertów w Polsce, Czechach, Francji, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji i Węgrzech oraz trzykrotnie w USA, gdzie między innymi wystąpili w Toledo, San Francisco, Los Angeles, San Diego, Santa Monica i Sacramento. Brał udział w programach telewizyjnych: „Muzyka Teatralna i Filmowa”, „Człowiek Roku 95″, „Viktory 95 TVP”, „Czar Par” „Pożegnanie Lata z TVP”, „Partytura”. W 2017 roku, w ramach cyklu „dziewięć koncertów na dziewięć dekad” zespół wystąpił w legendarnym Studiu Polskiego Radia w Poznaniu im. Krzysztofa Komedy z okazji 90-lecia rozgłośni. Miał zaszczyt współpracować z Mr. Acker Bilkiem jazzmanem epoki Louisa Armstronga, Kenny Ballem, Jannifer Rush, Kayah i wielu innymi. Brał udział w: 45 Internationales Dixieland Festival Dresden (Niemcy), Jazzfest Brno (Czechy), Hot Jazz Festival Bremerhaven (Niemcy), Festiwalu Jazz Am See (Szwajcaria), a także trzykrotnie na największym światowym festiwalu jazzu tradycyjnego Sacramento Music Festival (USA) oraz wielu innych festiwalach. Ma w swym dorobku sześć płyt w tym krążków z udziałem amerykańskich wokalistek Diane Davidson i Donny Brown. Jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Poznań Old Jazz Festival, gdzie festiwalowymi gośćmi byli artyści z Australii, Czech, Danii, Holandii, Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii Ukrainy i USA.

Skład zespołu: Krzysztof Zaremba (lider, puzon), Jakub Marszałek (trąbka, kazoo), Rafał Kubale (klarnet), Mariusz Gajdziel (bas), Bogdan Ciesielski (fortepian), Piotr Soroka (perkusja, tarka).

Strona www: TUTAJ

.

.

Fellows Jazz Band (Polska)

Warszawski kwartet jazzu tradycyjnego powstały w 2015 roku, w ramach szerokiego projektu, jakim jest zespół The Warsaw Dixielanders.  Zajmuje się propagowaniem muzyki rozrywkowej wśród młodego pokolenia, przybliżając mu różne formy z zakresu jazzu tradycyjnego. Proponowany projekt daje młodym odbiorcom możliwość nowego spojrzenia na interpretowane jazzowo znane piosenki.

Grupa przedstawi program dla dzieci, oparty na piosenkach pochodzących z „Akademii Pana Kleksa” oraz młodzieżowej muzyce rozrywkowej opracowanej w stylach starego jazzu, jak też na najbardziej znanych standardach jazzu tradycyjnego. Dzieci będą miały możliwość poznania różnych gatunków muzyki jazzowej, a także podstawowych, jazzowych rytmów jak dixie, swing, jump i inne. Zespół proponuje edukację poprzez zabawę, rozpoznawanie instrumentów i ich miejsce w jazzie. Zachęca również dzieci do wspólnego, jazzowego wykonania piosenek wraz z muzykami

Skład zespołu: Michał Pijewski (śpiew, fortepian, trąbka, klarnet), Marek „Słoma” Słomiński (śpiew, banjo, gitara), Robert Kuduk (śpiew, kontrabas), Jerzy Więckowski (perkusja).

.

.

Enerjazzer (Polska)

Grupa jazzu tradycyjnego z Gliwic od ponad dekady działa na jazzowej scenie, wykonując radosny jazz w stylach Dixielandu, Nowego Orleanu, Chicago, oraz Swing. Członkowie to profesjonalni muzycy z wieloletnim doświadczeniem na rynku jazzu i muzyki rozrywkowej, zarówno w Polsce, jak w krajach europejskich, azjatyckich, oraz w USA.

Od kilku lat zespół jest wysoko notowany w rankingu Jazz Top prestiżowego magazynu Jazz Forum w kategorii „Zespół tradycyjny” (2015 miejsce 7, 2016 miejsce 9, 2018 miejsce 6). Ma w swym dorobku płytę pt.: „Polacy nie gęsi…”, która w całości oparta jest na muzyce polskiej, opracowanej w starych jazzowych stylach.

Udział w festiwalach: Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach” (Gliwice 2007), Międzynarodowy Festiwal „Ulicznicy” (Gliwice 2007, 2008, 2010, 2013), „Baszta Jazz Festiwal” (Czchów 2008, 2015, 2017), „Old Jazz Meeting – Złota Tarka” (Iława 2008, 2011, 2015), „Jazz Jaro” (Brno, Czechy 2009), „Wschowskie Boogie-Woogie z Centryfugi” (Wschowa 2009), „Petrovac Jazz Festival” (Petrovac, Czarnogóra 2009), „Salon Tradicniho Jazu” (Praga, Czechy 2010), „Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego” (Rybnik 2009, 2010), „Jazz Zdrój Festiwal” (Konstancin 2014, 2016, 2018), „Jazzowy Rynek” (Tarnów 2015), „Hot Jazz Spring” (Częstochowa 2016), Festiwal Jazzu Tradycyjnego (Myślenice 2017), „Polish Happy Jazz Fest” (Gliwice 2017, 2018), Cafe Jazz Festiwal (Radom 2018), United Europe Jazz Festival (Hradec Kralove, Czechy 2018), Tarragona International Dixieland Festival (Hiszpania 2019).

Skład zespołu: Adam Solski (lider, puzon), Adam Abrahamczyk (trąbka), Kazimierz Szkutnik (klarnet, tenor sax), Wiesław Augustyn (fortepian), Jędrzej Łaciak (bas akustyczny), Grzegorz Gutowski (perkusja).

Strona www: TUTAJ

.

.

Kajetan Drozd (Polska)

Wystąpi gościnnie z zespołem Enerjazzer. To charyzmatyczny muzyk zakochany w bluesie i bezgranicznie mu oddany. Gitarzysta, harmonijkarz, autor muzyki i tekstów. Założyciel i lider zespołów Siódma w Nocy, Kajetan Drozd Acoustic Trio oraz Kajetan Drozd Band. Koncertował niemal na wszystkich ważnych festiwalach bluesowych w kraju, wygrywając w konkursach większości z nich m.in. dwukrotnie na Festiwalu Rawa Blues (2006 i 2008), zwyciężył na bluesowych mistrzostwach polski Polish Blues Challenge 2010, a następnie dwukrotnie reprezentował Polskę na największym bluesowym konkursie International Blues Challenge 2011 i 2012 w Memphis USA.

Ma na swoim koncie trzy autorskie płyty: Siódma w Nocy (2009), Bourbon And The Blues (2012) oraz Sześć Strun (2014), jest także obecny na składance muzycznej Minimax.Pl (2008),Piotra Kaczkowskiego i na trzech edycjach wydawnictwa Antologia Polskiego Bluesa (2008, 2009, 2011).

Działalność artystyczna Kajetana nie ogranicza się wyłącznie do koncertowania. Jest współorganizatorem festiwalu Bytomska Moc Bluesa. Prowadzi warsztaty gitarowe, bluesowe jam session w gliwickim Ślaskim Jazz Clubie, gdzie również współorganizował cykl koncertów „Wtorek Bluesowy”. Jego wkład w propagowanie bluesa na Śląsku został zauważony i doceniony. W 2009 roku odebrał z rąk Prezydenta Miasta Gliwice nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2008 w kategorii „Młody Twórca”. W ostatnich latach jest zafascynowany starym jazzem, czego wynikiem jest rozpoczęcie nauki gry na banjo. W proponowanym projekcie prócz śpiewu, gitary i harmonijki ustnej wystąpi także na tym instrumencie

.

.

Swingin’ Strings (Polska)

To grupa gliwickich jazzmanów zafascynowanych Erą Swingu proponujących powrót do korzeni i oddech od współczesności. Koncerty zespołu to dynamiczny show w amerykańskim stylu, pełne energii i wrażeń oraz doskonały wybór pięknych, ponadczasowych tematów tamtych czasów. Program przygotowany specjalnie na okoliczność Polish Happy Jazz Fest będzie hołdem złożonym właśnie muzyce swingowej. Założycielem i liderem jest skrzypek Tomasz Mucha, dla którego inspiracją był mało znany szerokiej publiczności Stuff Smith, który jako pierwszy w historii zelektryfikował swe skrzypce używając przystawki i wzmacniacza, uzyskując brzmienie łudząco przypominające instrumenty dęte.

Skład zespołu: Tomasz Mucha (lider, skrzypce), Arkadiusz Dec, którego zastapi Gabriel Niedziela (gitara), Piotr Kucharz (kontrabas).

.

.

Formacja Taneczna Enigma (Polska)

Grupa powstała w 1995 roku początkowo jako grupa mażoretek, która już pół roku później po raz pierwszy wystąpiła z Miejską Orkiestrą Dętą Miasta Rybnik.

Formacja występuje zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, a do ważniejszych występów można zaliczyć koncerty w Austrii, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Grecji, Węgrzech, a także w Turcji podczas Międzynarodowego Festiwalu w Edirne.

Pięciokrotnie zespół zdobywał Puchar Ministra Kultury w kategorii pokazów tanecznych na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”, a także brał udział w Mistrzostwach Polski Mażoretek na których zdobywał czołowe miejsca. Występy grupy zawsze pozostawiają po sobie niezapomniane wrażenie.

Zespół prowadzą: Michalina Michalik – Newe i Karolina Pęcherczyk.