Roaring Wild Cats (CZ)
Dzika energia i słodkie przytulanki szalonych lat dwudziestych. Tak można w skrócie opisać występ zespołu Roaring Wild Cats, który zapewnia wyjątkowe wrażenia słuchowe i wizualne, wynikające z połączenia przekonującej i świadomej interpretacji utworów oraz wykorzystania instrumentów i strojów epoki lat dwudziestych.
Słuchacz może spodziewać się wybuchowo energetycznego optymizmu, kreatywności i improwizacji czarnych kompozycji, kontrastujących z marzycielską i delikatną miękkością reprezentowaną przez słodką naiwność białych wokalistek.
Zespół tworzą młodzi, ale doświadczeni i uznani muzycy, nagradzani na festiwalach i konkursach jazzu tradycyjnego, a jednocześnie pozostający skromni i ciężko pracujący nad samodoskonaleniem, zdobywający serca słuchaczy w całej Europie.
Skład zespołu: Iva Blažková (lider, śpiew, fortepian, kazoo), Michael Chomiszak (trąbka), Michal Zpěvák: klarnet, saksofon sopranowy, Tomáš Mika: banjo.
Enerjazzer (PL)
Grupa jazzu tradycyjnego z Gliwic od ponad dekady działa na jazzowej scenie, wykonując radosny jazz w stylach Dixielandu, Nowego Orleanu, Chicago oraz Swing. Członkowie to profesjonalni muzycy z wieloletnim doświadczeniem na rynku jazzu i muzyki rozrywkowej, zarówno w Polsce, jak w krajach europejskich, azjatyckich oraz w USA.
Zespół wysoko notowany w rankingu Jazz Top prestiżowego magazynu Jazz Forum w kategorii „Zespół tradycyjny” (2015 miejsce 7, 2016 miejsce 9, 2018 miejsce 6, 2019 miejsce 5).
Ma w swym dorobku płytę pt.: „Polacy nie gęsi…”, która w całości oparta jest na muzyce polskiej, opracowanej w starych jazzowych stylach oraz krążek z 2022 roku, nagrany z okazji 15 lat artystycznej działalności pt.: „Bag of Standards”, czyli hity jazzowej tradycji.
Udział w festiwalach: „Old Jazz Meeting – Złota Tarka” (PL), „Baszta Jazz Festiwal” (PL), „Jazz Jaro” (CZ), „Wschowskie Boogie-Woogie z Centryfugi” (PL), „Petrovac Jazz Festival” (MN), „Salon Tradicniho Jazu” (CZ), „Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego” w Rybniku (PL), „Jazz Zdrój Festiwal” (PL), „Jazzowy Rynek” (PL), „Hot Jazz Spring” (PL), Festiwal Jazzu Tradycyjnego (PL), „Polish Happy Jazz Fest” (PL), Cafe Jazz Festiwal (PL), United Europe Jazz Festival (CZ), Old Jazz Days (PL), Tarragona International Dixieland Festival (SP), Poznań Old Jazz Festival (PL), Dzień Otwartych Zabytków (GE), Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach” (PL), Międzynarodowy Festiwal „Ulicznicy” (PL).
Skład zespołu: Adam Abrahamczyk (trąbka), Adam Solski (lider, puzon), Kazimierz Szkutnik (klarnet, saksofon tenorowy), Kajetan Drozd (śpiew, banjo), Maciej Kitajewski (kontrabas), Grzegorz Gutowski (perkusja).
Swing Lovers (PL)
Liderką i założycielką zespołu jest szczecinianka, puzonistka i wokalistka Anna Nowik, a w skład zespołu wchodzą doświadczeni instrumentaliści, pełni energii i spragnieni nowych muzycznych wyzwań.
Grupa specjalizuje się przede wszystkim w wykonywaniu standardów jazzowych w aranżacjach dixielandowych i swingowych.
Koncertowała na festiwalach jazzowych w kraju i za granicą, między innymi na Snakecity Jazz Festival i Femo Jazz Festival w Danii, Alinge Jazz Festival w Szwecji i Interantional Dresden Jazz Festival w Niemczech, reprezentowała też Województwo Zachodniopomorskie w Kopenhadze na otwarciu galerii artystów regionu oraz w Brukseli na otwarciu biura przedstawicielstwa.
Skład zespołu: Anna Nowik (lider, śpiew, puzon, trąbka), Maciej Strycharczyk (klarnet, saksofon tenorowy), Marcin Matecki (fortepian), Michał Starkiewicz (banjo, gitara), Janusz Jędrzejewski (kontrabas), Mariusz Lipiński (perkusja).
Slavia Dixieland Band (PL)
Inspiracją do powstania krośnieńskiego zespołu stała się pasja grania dixielandu syntezującego formy bluesa, ragtime’u i spirituals, a specjalnością jest radosny jazz w stylu dixie oraz swing.
W swoim repertuarze zespół posiada standardy jazzu tradycyjnego i ery swingu, transkrypcje muzyki ludowej i popularnej, polskie piosenki z lat międzywojennych, a także sięga po utwory mało znane i zapomniane.
We własnych aranżacjach wykonuje piosenki z repertuaru Louisa Armstronga, Cole Portera, Georga Gershwina, Henryka Warsa, Czesława Majewskiego i innych twórców muzyki jazzowej i popularnej.
W skład zespołu wchodzą artyści muzycy, będący też pedagogami. Niektórzy byli związani z istniejącym w latach 70-tych big bandem „Vitro Band”.
Gościnnie z zespołem występował wybitny puzonista i akordeonista Roman Syrek. Slavia Dixieland Band stał się muzyczną wizytówką Podkarpacia. Uczestniczył w koncertach środowiskowych Krosna, Rzeszowa, Przemyśla, Iwonicza Zdroju, Tarnobrzega, Tarnowa i Stalowej Woli.
Występował w klubach jazzowych, uczestniczył w „Podkarpackiej Jesieni Jazzowej”, uświetniał Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe, Dni Górnika Naftowca w Krośnie, Dni Iwonicza, Karpackie Klimaty, Jarmark Dominikański w Tarnobrzegu oraz wiele innych.
Skład zespołu: Beata Oliwa (śpiew), Michał Golenia (fortepian, aranżer, lider), Jan Prajsnar (trąbka), Dominik Banaś (klarnet), Wojciech Posadzki (saksofon altowy), Jakub Wojtowicz (puzon), Andrzej Baran (gitara basowa), Adam Zajdel (banjo, gitara akustyczna), Andrzej Wais (perkusja).
Rock Time Gliwice (PL)
Grupa taneczna swoją taneczną przygodę rozpoczęła w roku 2012, a założycielami są Julia i Daniel Ledwoń.
Członkowie zakochani są w niepowtarzalnym klimacie muzyki i tańców Złotej Ery Swingu, jak boogie woogie, lindy hop, charleston, itp. oraz lat późniejszych, kiedy to królował Rock and Roll.
Na swoim koncie mają liczne sukcesy podczas turniejów i konkursów tanecznych.
Brali udział w warsztatach i imprezach w całej Polsce. Od 2015 roku działają, jako instruktorzy rock and roll’a oraz boogie woogie.
Swing City Katowice (PL)
Swing City to Społeczność tancerzy i pasjonatów, którzy współtworzą studio tańca specjalizujące się w technikach swingowych, tańcząc do jazzu tradycyjnego i form pokrewnych.
Ich celem jest propagowanie szeroko pojętej kultury Złotej Ery Swingu, a głównym narzędziem do tego jest oczywiście taniec. Cechuje ich autentyczność, umiejętność improwizacji oraz radość bycia w muzyce.
Działają w Katowicach od 2015 roku, od 2022 roku w Gliwicach, a od 2023 roku w Bielsku-Białej.
Grupa mażoretek MDK w Gliwicach (PL)