Krystyna Durys (Polska)
„W hołdzie damom jazzu”
Krystyna Durys to wokalistka jazzowa zafascynowana erą swingu; to liderka zespołu jazzowego z Trójmiasta; to prawdziwa gwiazda festiwalu, a jej występ bedzie jego ukoronowaniem. Koncerty Krystyny Durys to dynamiczne, klimatyczne show w amerykańskim stylu, pełne energii i wrażeń oraz doskonały wybór pięknych, ponadczasowych tematów z repertuaru Billie Holiday, Elli Fitzgerald, Natalie Cole, Niny Simone, Sarah Vaughan i innych. Swoim kunsztem muzycznym i prezencją wprowadza publiczność w niesamowitą atmosferę amerykańskiej muzyki ery Swingu. Jej koncerty są przyjmowane z ogromnym entuzjazmem i uzyskują znakomite recenzje. Krystyna Durys to zdobywczyni Złotej Tarki 2014, to laureatka drugiego miejsca w kategorii Nowa nadzieja oraz nominowana w kategorii Wokalistka roku ankiety Jazz Top 2017 czasopisma Jazz Forum, nominowana do Grand Prix Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Jazzu w kategorii Nadzieja melomanów 2017. Koncertowała na jednym z największych festiwali jazzowych Java Jazz Festival w Indonezji, a także Osterso Jazz Festival w Danii oraz Ladies’ Jazz Festival w Gdyni.
W koncercie festiwalowym artystka zaprezentuje program pt.: Tribute To Ladies Of Jazz (W hołdzie damom jazzu) pochodzący z jej pierwszego albumu pod tym samym tytułem. Album znalazł się na 5 pozycji w kategorii Polska Jazzowa Płyta Roku 2016 ankiety Jazz Press oraz został nominowany w kategorii Album Roku 2016 ankiety Jazz Top magazynu Jazz Forum.
Z Krystyną Durys zagrają: Paweł Hulisz (trąbka/flugelhorn), Marcin Janek (saksofony/klarnet), Adam Wiśniewski (puzon), Igor Nowicki (fortepian), Michał Grabowski (kontrabas), Adam Zagrodzki (perkusja).
Strona www: TUTAJ
Hotsy Totsy Five (Rep. Czeska)
Zwycięzca I Międzynarodowego Turnieju Jazzowych Tradycjonalistów w Gliwicach (2016). Zespół założony w 2002 roku I znany też jako Teens Jazzband Velké Losiny. To młody zespół koncentrujący się na autentycznej jazzowej interpretacji lat 20, 30-stych. Zespół brał udział w wielu festiwalach jazzowych, w programach telewizyjnych radiowych, oraz współpracował z wieloma znanymi muzykami jazzowymi. Jednym z największych sukcesów zespołu jest regularne uczestnictwo w Birmingham Jazz Festival (od 2010 roku). Od 2009 roku organizuje programy poświęcone legendom jazzu, takim jak: L. Armstrong, B. Holiday, B. Beiderbecke, A. Hanshaw, J. Teagarden, S. Bechet, B. Goodman, etc.
Skład zespołu: Iva Blažková (lider, śpiew, fortepian, kazoo), Michael Chomiszak (trąbka), Jan Blažek (puzon), Antonín Kubíček (klarnet), Jindřich Lavička (gitara, banjo).
Strona www: TUTAJ
Enerjazzer (Polska)
Zespół jest gospodarzem festiwalu. Grupa jazzu tradycyjnego działająca od 2007 roku i wykonująca radosny jazz w dixielandowym stylu Nowego Orleanu i Chicago, oraz w stylu Swing. To jedyny tego rodzaju zespół w Gliwicach i jeden z dwóch działających na Śląsku. W 2015 roku zespół zajął 7, a w roku 2016 9 miejsce w rankingu JAZZ TOP magazynu Jazz Forum w kategorii „Zespół tradycyjny”. Brał udział w prestiżowych festiwalach jak: Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach” (2007), Międzynarodowy Festiwal „Ulicznicy” (2007, 2008, 2010, 2013), „Baszta Jazz Festiwal” (2008, 2015), „Old Jazz Meeting – Złota Tarka” (2008, 2011, 2015), „Jazz Jaro” (Czechy 2009), „Wschowskie Boogie-Woogie z Centryfugi” (2009), „Petrovac Jazz Festival” (Czarnogóra 2009), „Salon Tradicniho Jazu” (Czechy 2010), „Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego” w Rybniku (2009, 2010), Jazz Zdrój Festiwal w Konstancinie (2014, 2016), Jazzowy Rynek w Tarnowie (2015), Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring w Częstochowie (2016), Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą w Myślenicach (2017), United Europe Jazz Festival (Czechy 2018). W 2015 roku zespół nagrał płytę zatytułowaną „Polacy nie gęsi…” w całości opartą na muzyce polskiej.
Skład zespołu: Adam Solski (lider, puzon), Rafael Wojaczek (trąbka), Kazimierz Szkutnik (klarnet, tenor sax), Wiesław Augustyn (fortepian), Jędrzej Łaciak (bas akustyczny), Grzegorz Gutowski (perkusja).
Strona www: TUTAJ
Leliwa Jazz Band (Polska)
Założony przez bandżystę Edwarda Wnęka zespół powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa, a repertuar nawiązuje do najlepszych tradycji Jazzu Nowoorleańskiego. Zespół jest laureatem nagrody „Złota Tarka 2005”, konkursu im. Bogdana Styczyńskiego (2005), konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego (2006) oraz wyróżniony nagrodami „Uskrzydlony” (2005) i „Srebrna Róża” (2013) za wkład w promocję miasta Tarnowa. Corocznie bierze udział w festiwalach w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Węgry, Rosja). W 2006 roku reprezentował polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival w Rueil-Malmaisone pod Paryżem, zagrał też na International Dixieland Festival w Dreźnie 2014. Doroczne ankiety Jazz Top miesięcznika Jazz Forum klasyfikują go w czołówce polskich zespołów tradycyjnych.
Skład zespołu: Edward Wnęk (lider, banjo), Stanisław Stańczyk (trąbka), Józef Partyka (puzon), Kazimierz Partyka (saksofony), Kazimierz Król (klarnet, saksofon altowy), Roman Bartnicki (suzafon, perkusja), Roman Starzec (kontrabas, tarka).
Strona www: TUTAJ
South Silesian Brass Band (Polska)
Zespół powstał w Chwałowicach w 1974 roku. Muzycy zostali wyselekcjonowani spośród członków Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Początkowo nosił nazwę Jarapataj Band i od początku nawiązywał do tradycji nowoorleańskich orkiestr ulicznych. Z czasem zmienił nazwę na South Silesian Brass Band, którą nosi do dziś. Zespół często występował w klubach jazzowych i studenckich, oraz gościł na antenie radiowej i w telewizyjnej, dwukrotnie brał udział w festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka, gdzie tubista grupy otrzymał indywidualne wyróżnienie. Brał także udział w United Europe Jazz Festival w Zakopanem i Salgótarján na Węgrzech, Don Chento Jazz Festival w Kaliningradzie, oraz w koncercie z okazji 600-lecia Kowna na Litwie. Koncertował w Newtown Abbey (Irlandia Płn.) i Dorsten (Niemcy). Zespół ma koncie dwie płyty.
Skład zespołu: Adam Abrahamczyk (lider, trąbka, śpiew), Elżbieta Skrzymowska (skrzypce, śpiew), Daniel Bober (saksofon sopranowy), Sebastian Wieczorek (puzon), Adam Dzierżęga (fortepian), Marian Siwicki (banjo, gitara), Piotr Rożankowski (kontrabas), Jerzy „Kali” Wenglarzy (perkusja).
Strona www: TUTAJ
Traditional Dixie Stompers (Rep. Słowacka)
Pierwotnie zespół składał się z muzyków wywodzących się z różnych stylistyk muzycznych, którzy jednak całkowicie wrócili do korzeni jazzu tradycyjnego. Zespół uczestniczył w prestiżowych festiwalach w Saint Raphael i w Dreźnie, a także Riverboat Jazz Festival Silkeborg, Bratysława Jazz Days w Bańskiej Bystrzycy, Hradec Králové i Festiwalu Dixielandowym w Salgótarján. Oprócz festiwali wystąpił w prawie każdym kraju Unii Europejskiej. Z legendą słowackiej muzyki Janą Kocianovą zagrał ponad 50 koncertów w Danii. Ciekawostką jest próba wprowadzenia koncertu zespołu do Księgi Rekordów Guinnessa na Festiwalu Dixieland w Salgótarján, gdzie muzycy pozostawali bez przerwy na scenie dokładnie 17 godzin i 45 minut.
Skład zespołu: Richard Novotny (lider, puzon), Henrich Gondas (trąbka, śpiew), Miroslav Popradi (klarnet, saksofon), Atila Atlas (gitara), Samuel Juras (perkusja), Andrej Bahleda (tuba).
Strona www: TUTAJ
Swing City Katowice (Polska)
Katarzyna i Jarosław Rupiewiczowie wraz z grupą tancerzy i pasjonatów współtworzą studio specjalizujące się w technikach swingowych, takich jak: Lindy Hop, Authentic Jazz, Charleston, Blues, Shag, Balboa. Tańczą w rytm jazzu tradycyjnego oraz pokrewnych form muzycznych. Propagują szeroko pojętą Złotą Erę Swingu oraz kulturę vintage od muzyki i tańca, przez kino, modę, a nawet motoryzację. Organizują kursy i warsztaty tańców swingowych, imprezy taneczne w klimatach lat 20-50tych, pokazy i oprawy taneczne, prelekcje związane z kulturą vintage, jak również projekcje filmowe.
Strona www: TUTAJ
Formacja Taneczna Enigma (Polska)
Powstała w 1995 roku początkowo jako grupa mażoretek, która już pół roku później po raz pierwszy wystąpiła z Miejską Orkiestrą Dętą Miasta Rybnik. Formacja występuje zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Do ważniejszych występów można zaliczyć koncerty w Austrii, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Grecji, Węgrzech, a także w Turcji podczas Międzynarodowego Festiwalu w Edirne. Pięciokrotnie zespół zdobywał Puchar Ministra Kultury w kategorii pokazów tanecznych na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”, a także brał udział w Mistrzostwach Polski Mażoretek w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie zajął w tym roku 4 miejsce. Aktualnie formacja składa się z 5 grup tanecznych w których tańczy 89 tancerek w wieku od 4-20 lat.
Zespół prowadzą: Michalina Michalik – Newe i Karolina Pęcherczyk.
Strona www: TUTAJ