Mażoretki „Pantery”
Zespół gliwickich mażoretek działa przy Młodzieżowym Domu Kultury już od 5 lat. Powstał z inicjatywy dyrektora Piotra Pielki, a jego instruktorką jest Grażyna Pilichowicz. 17 osobowa grupa dziewcząt w wieku od 9 do 14 lat ma w programie układy sceniczne z pomponami i pałeczkami, przemarsze paradne z orkiestrą, a także układy solowe i w duecie. Bycie członkinią zespołu wiąże się z ciężką nauką, ale trud ćwiczeń jest nagrodzony występami, których jest sporo nie tylko na terenie Gliwic, ale i w całym kraju, oraz poza jego granicami. Zespół, solistka i duet to medalistki Mistrzostw Polski Mażoretek i Cheerleaderek, a także Mistrzostw Europy. Wysokie umiejętności w połączeniu ze wspaniałymi strojami sprawiają, iż występy gliwickich mażoretek zawsze pozostawiają po sobie niezapomniane wrażenie.
Strona na fb: TUTAJ
Zhurba & Zhurba School of Jazz (Ukraina)
Szkołę prowadzi małżeństwo muzyków, kompozytorów i pedagogów Jana i Władimir Zhurba. W szkole uczą się dzieci w wieku od trzech do siedemnastu lat. Priorytetami szkoły są zajęcia jazzowej improwizacji, nauka stylów i kierunków tradycyjnego i nowoczesnego Jazzu, rozwój muzyczny dzieci na podstawie ukraińskiej muzyki ludowej, aktywna działalność koncertowa i bardzo wczesny, twórczy rozwój dzieci. Władimir i Jana są autorami wielu jazzowych podręczników dla dzieci, które zyskują dużą popularność na Ukrainie i w krajach Unii Europejskiej. Organizują też międzynarodowe projekty edukacyjne i warsztaty dla dzieci w krajach Unii Europejskiej z udziałem czołowych muzyków jazzowych. Uczniowie szkoły są laureatami wielu międzynarodowych i krajowych konkursów muzycznych i festiwali. Zajęcia w szkole odbywają się według oryginalnej, autorskiej metody Władimira i Jany, która wpływa nie tylko na rozwój muzyczny dziecka, ale i na wszechstronny rozwój osobowości.
Strona na fb: TUTAJ
Stanley’s Dixie Street Band (Czechy)
Słowo „ulica” w nazwie zespołu oznacza, że nie grają wyrafinowanego jazzu, lecz klasyczną, marszową muzykę Dixie, związaną z korzeniami tego gatunku. Styl zespołu jest zawsze identyfikowalny i w wykonaniu zespołu nieco archaiczny. Instrumentalny skład zespołu oraz partie wokalne wykonywane z zastosowaniem tuby głosowej pozwalają na koncertowanie i tworzenie wyjątkowej atmosfery bez konieczności nagłośnienia co pozwala na zagranie koncertu zarówno na scenie, jak i na trawniku. Repertuar zespołu jest szeroki i obejmuje nie tylko klasyczne Dixie, ale też Swing i Blues. Stroje zespołu są zgodne ze stylem epoki lat 20-tych. To jedyny w pełni profesjonalny zespół dixielandowy w Czechach, bowiem wszyscy członkowie zespołu to absolwenci wyższych szkół muzycznych. W 2016 roku zespół obchodził 10 rocznicę swojego istnienia i w ciągu dziesięciu lat występował na scenach całej Europy (Anglia, Węgry, Słowacja, Niemcy, etc.). Od pięciu lat zespół jest regularnym uczestnikiem festiwalu w Anglii. Współpracuje z Radiem i Telewizją Czeską, biorąc udział w wielu programach i koncertach. Wydał 10 płyt CD, oraz 5 płyt DVD.
Skład zespołu: Stanley Dětský – lider, trąbka i śpiew; Roman Volný – klarnet, Milan Rusnák – puzon, Jan Habernal – banjo, Tomáš Ličman – sousaphone.
Strona www: TUTAJ
Enerjazzer (Polska)
Grupa jazzu tradycyjnego działająca od 2007 roku i wykonująca radosny jazz w dixielandowym stylu Nowego Orleanu i Chicago, oraz w stylu Swing. To jedyny tego rodzaju zespół w Gliwicach i jeden z dwóch działających na Śląsku. W 2015 roku zespół zajął 7, a w roku 2016 9 miejsce w rankingu JAZZ TOP magazynu Jazz Forum w kategorii „Zespół tradycyjny”. Brał udział w prestiżowych festiwalach jak: Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach” (2007), Międzynarodowy Festiwal „Ulicznicy” (2007, 2008, 2010, 2013), „Baszta Jazz Festiwal” (2008, 2015), „Old Jazz Meeting – Złota Tarka” (2008, 2011, 2015), „Jazz Jaro” (Czechy 2009), „Wschowskie Boogie-Woogie z Centryfugi” (2009), „Petrovac Jazz Festival” (Czarnogóra 2009), „Salon Tradicniho Jazu” (Czechy 2010), „Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego” w Rybniku (2009, 2010), Jazz Zdrój Festiwal w Konstancinie (2014, 2016), Jazzowy Rynek w Tarnowie (2015), Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring w Częstochowie (2016), Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą w Myślenicach (2017). W 2015 roku zespół nagrał płytę zatytułowaną „Polacy nie gęsi…” w całości opartą na muzyce polskiej.
Skład zespołu: Adam Solski (lider, puzon), Artur Wita (trąbka), Kazimierz Szkutnik (klarnet, tenor sax), Wiesław Augustyn (fortepian), Jędrzej Łaciak (bas akustyczny), Grzegorz Gutowski (perkusja).
Strona www: TUTAJ
Funny Fellows (Słowacja)
Muzyka zespołu oparta jest na dawnym stylu lat 20-40stych i wykonywana na oryginalnych instrumentach muzycznych. Zespół podczas koncertów prowadzi ciekawy show bawiąc publiczność, wykorzystując w tym celu ciekawe stroje. Zespół regularnie koncertuje na festiwalach Słowacji, Czech i Holandii takich jak np.: Zahrada Festival (2001-2006), Międzynarodowy Praski Festiwal Swingowy (2004), Festiwal Májové Šansóny. Występował w programach słowackiej telewizji: „U Veselého chlapíka” i „Spievanie vo vani”, oraz koncertował na otwarciu słowackiej ambasady w Waszyngtonie, Cleveland i Pittsburghu.
Skład zespołu: Skład zespołu: Roman Féder (lider, kornet, skrzypce, śpiew), Marek Berky (klarnet, tenor sax, śpiew), Pavol Ivičič (akordeon, śpiew), Daniel Valášek (tuba), Milan Ruček (perkusja).
Strona www: TUTAJ
The Warsaw Dixielanders (Polska)
Zespół powstał w 2007 roku z inicjatywy puzonisty Mariusza Wnuka, a w skład grupy wchodzą znani warszawscy jazzmani. Wcześniej zespół działał jako „Old Stars Of Dixieland”.
Repertuar zespołu to znane standardy jazzowe, oraz przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed i powojennego wykonywane w stylu starego, dobrego dixielandu.
Skład zespołu: Mariusz Wnuk (lider, puzon), Jerzy „Kusy” Kuszakiewicz (trąbka, śpiew), Michał Pijewski (klarnet, śpiew), Ireneusz Kozłowski (kontrabas), Marek „Słoma” Słomiński (banjo), Jerzy Więckowski (perkusja).
Strona www: TUTAJ