Wspaniała atmosfera przyjaźni, radości, zabawy i szczęścia. Tak w skrócie można opisać wydarzenie, które odbyło się w Gliwicach po raz pierwszy.
W sobotę, 3 września 2016 roku w amfiteatrze, w Gliwicach-Sośnicy odbył się zorganizowany przez Fundację Jazzu Tradycyjnego I Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „POLISH HAPPY JAZZ FEST 2016”, a w ramach festiwalu I Międzynarodowy Turniej Jazzowych Tradycjonalistów.
Festiwal rozpoczął się w samo południe Paradą Dixielandową w stylu nowoorleańskim, która przemaszerowała ulicami miasta. Na czele kroczyły Mażoretki „Pantery” z gliwickiego Młodzieżowego Domu Kultury, a tuż za nimi połączone we wspólnej muzyce wszystkie, biorące udział w Turnieju zespoły: Dixie Band ze Szczecinka, Early Bird z Ukrainy, Solosters z Krakowa, Hotsy Totsy Five z Republiki Czeskiej, Agata Żyła i Jacki Band Quartet z Knurowa, Dixi Band z Myślenic, a także członkowie zespołu koncertu galowego Seredský Dixieland Band ze Słowacji. Po drodze do parady dołączali fani Jazzu Tradycyjnego, oraz przypadkowi przechodnie i słuchacze.
Barwny korowód wkroczył do amfiteatru przy ulicy Przedwiośnie, w którym o godzinie 13.00 rozpoczął się Turniej, czyli konkurs zespołów Jazzu Tradycyjnego o unikalnej w skali kraju, a prawdopodobnie i Europy formule, nawiązującej do korzeni Jazzu, do Nowego Orleanu początku XX wieku, w którym odbywały się jazzowe pojedynki. Turniej bowiem na muzycznej, wręcz sportowej batalii był oparty.
Zespoły rywalizowały ze sobą w parach wykonując po trzy utwory w każdym z trzech etapów Turnieju. Rozbrzmiewały ponadczasowe standardy: Sweet Georgia Brown, Mack the Knife, Hello Dolly, Route 66, Royal Garden Blues i wiele, wiele innych. W finale zaś zespoły obowiązkowo musiały zaprezentować utwór polski.
Występy oceniało międzynarodowe jury w składzie: Jerzy Więckowski (Polska) – przewodniczący jury, perkusista, członek zespołu Blues Fellows i żywa historia polskiego Jazzu, Stanisław Dětský (Republika Czeska) – trębacz, lider zespołu Stanley’s Dixie Street Band, oraz Karol Sipos (Słowacja) – trębacz, członek zespołu Seredský Dixieland Band.
Zwycięzcą Turnieju został zespół Hotsy Totsy Five z Republiki Czeskiej, który rozpoczął o godzinie 19.00 koncert galowy. Podczas występu Iva Blažkova, liderka zespołu odebrała z rąk przewodniczącego jury pamiątkowy dyplom, a Adam Solski – prezes Fundacji Jazzu Tradycyjnego i dyrektor festiwalu zarazem – wręczył pieniężną nagrodę główną w wysokości 3.000zł.
Obszerne fragmenty występu zespołu Hotsy Totsy Five podczas koncertu galowego: TUTAJ
Jury zwróciło też szczególną uwagę na kwartet wokalny Solosters z Krakowa, który brawurowo i w świetnej stylistyce wykonał swój program, oraz na puzonistę zespołu Hotsy Totsy Five.
Muszę podkreślić, iż poziom wszystkich uczestniczących w Turnieju zespołów, bez względu na prezentowany styl (dixie, gospel, swing), był bardzo wysoki i nie było zespołów słabych, odstających od pozostałych. Koncerty turniejowe to była niewątpliwa uczta dla słuchaczy.
W wieczornym koncercie galowym wystąpiły zaproszone zespoły gwiazdy, które swą muzyką, przez trzy godziny bawiły licznie zgromadzonych słuchaczy, którzy niemalże wypełniali Sośnicki amfiteatr. W koncercie kolejno wystąpili: Hotsy Totsy Five – zwycięzca Turnieju, Revival Swing Band Praha (Republika Czeska), Ewa Konarzewska & Blues Fellows Swingin’ Band (Warszawa), oraz Seredský Dixieland Band (Słowacja).
Publiczność spontanicznie i nader gromko oklaskiwała wykonawców, którzy prezentowali swe programy na wysokim, światowym poziomie. To była wspaniała uczta zarówno dla wielbicieli Jazzu Tradycyjnego, jak i odbiorców, którzy mieli okazję zetknąć się po raz pierwszy ze starymi jazzowymi gatunkami. Zarówno jedni jak i drudzy, zarówno seniorzy jak i dzieci, zarówno kobiety jak i mężczyźni, słowem wszyscy bawili się świetnie.
Ostatnie dźwięki koncertu galowego nie były ostatnimi dźwiękami festiwalu, bowiem z amfiteatru wszyscy wykonawcy wraz z wiernymi fanami przenieśli się do hotelu „Łabędy”, w którym o godzinie 23.00 rozpoczął się Jam Session. Wspólne muzykowanie festiwalowych wykonawców z czterech krajów, do których dołączyli jazzmani lokalnego środowiska, trwało do białego rana.
Przez cały dzień festiwalowi towarzyszyła Wystawa Fotograficzna Muzeum Jazzu z Warszawy prezentująca fotografie Andrzeja Rumianowskiego i fotografików związanych z Grupą Foto Jazz.
Nie zabrakło też dmuchanych atrakcji dla najmłodszych.
Gorąco dziękuję Parafii Św. Jacka w Sośnicy za nieodpłatne udostępnienie terenu amfiteatru, dziękuję wspaniałym wykonawcom biorącym udział w Turnieju, oraz koncercie galowym, dziękuję wolontariuszom, realizatorom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania pierwszego w historii Gliwic festiwalu podczas którego króluje Jazz Tradycyjny.
Ufam, iż zapoczątkowana idea będzie kontynuowana i odbędzie się kolejna, II edycja festiwalu w roku przyszłym, bowiem „Siła Jazzu tkwi w tradycji”, jak mówi festiwalowe motto!
Festiwal dofinansowany był z budżetu Miasta Gliwice.
Organizator: Fundacja Jazzu Tradycyjnego w Gliwicach.
Partner wydarzenia: Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, który zadbał o wyśmienitą (zgodna opinia organizatora i wykonawców) obsługę akustyczną i oświetlenie sceny, oraz przygotowanie i udział Mażoretek.
Pozostałe dofinansowanie i sponsoring: Związek Artystów Wykonawców STOART, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Hirschvogel Components Poland Sp. z o. o, PKC Gropu Poland Sp. z o. o., QMC Computer S.C., Budman Mańko, MarKor, Arkadiusz Wójcik.
Patronat medialny: JazzPRESS, RadioJAZZ.FM.
Z jazzowym pozdrowieniem
Adam Solski
Prezes Fundacji Jazzu Tradycyjnego i Dyrektor Festiwalu
Relacje:
TVP-Katowice (oglądaj od 18-stej minuty)